Haber

Mardin’deki STK temsilcileri, İsveç ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları kınadı

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, İsveç ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara tepki gösterdi.

61 dernek, vakıf, oda ve sendikadan oluşan Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu temsilcilerinin kentte bir kafede bir araya gelmesi, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması ve Lahey, Hollanda’da bir kişi. yönelik saldırıyı kınadı.

Platformun adıyla ilgili açıklama yapan İlim Yayma Derneği Lideri Necmettin Başboğa, Kuran’a yönelik ırkçı saldırıların nefret suçu olduğunu söyledi.

Bu saldırıları gerçekleştirenleri ve onlara bu fırsatı verenleri şiddetle lanetlediklerini ve lanetlediklerini kaydeden Başboğa, “Bu davranış sadece bir tahrik değil, aynı zamanda bir düşmanlık, barbarlık, ayrımcılık, hukuk ihlali ve nefret suçudur. Hiç kimse bunu herhangi bir bahanenin arkasına saklayarak meşrulaştıramaz.” Bu hiçbir şekilde ifade özgürlüğü değildir. Siyasi körlük ve fanatik İslamofobi ile hem kendini hem de dünya barışını ateşe vermek insanlık dışıdır.” ifadelerini kullandı.

Mardin’den tüm dünyaya çağrıda bulunduklarını belirten Başboğa, şöyle devam etti:

“İnsan bazen bilmediğine, anlamadığına düşman olur. İnat ve şartlanmayı terk ederek herkesi bir kez bile olsa Kuran’ı okumaya ve anlamaya davet ediyoruz. Görülecektir ki Kuran, insani faziletleri esas almaktadır. iyilik, paylaşım, merhamet, barış, huzur ve sorumluluk duygusudur.Hak ve adalet mesajlarının bir arada kaynağıdır.Mukaddes kitabımız olan Kuran’a olan bağlılığımızı ve imanımızı ilan ederek bu tür kötülüklerin devam etmesini bekliyoruz. tekrarlanmaması ve herkesin iki milyar müminin kutsal kitabına saygı göstermesidir.”

Platformun Danışma Kurulu Üyesi Mustafa Aydın da tüm dünya başkanlarına Kuran’ı Kerim’i okumalarını tavsiye ettiklerini belirterek, “Bu saldırıları gerçekleştirenlere Kuran’ın İngilizce tercümesini göndereceğiz” dedi. dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu