Haber

Türkiye almadı: Asbestli gemi okyanusa batacak

Zehirli atık ve asbest taşıdığı gerekçesiyle Türkiye’nin resmi makamlarınca ağır itirazların ardından söküm izni iptal edilen “Nae Sao Paulo” isimli gemi Atlantik Okyanusu’nda batırılacak.

BBC Türkçe’nin haberine göreBrezilya donanmasından yapılan açıklamada, 3 aydır kıyıdan uzakta bulunan geminin su aldığı ve batma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bu nedenle Brezilya limanlarına yanaşmasına izin verilmediği açıklandı.

Deniz Kuvvetleri, Çevre Bakanı Marina Silva’nın talebine rağmen, gemiyi Brezilya’nın münhasır ekonomik bölgesi içinde, kıyıdan 350 kilometre açıkta ve 5.000 metre derinlikte batırmaktan başka çaresi olmadığını söyledi. Donanmadan yapılan açıklamada, bu alanın çevredeki muhafaza alanlarından uzakta olduğu ve denizaltı bağlantı kablolarından arındırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Su yüzeyindeki durumunun kötüleştiği ve batmasının kaçınılmaz olduğu dikkate alındığında, gövdesini söküp planlı bir şekilde batırmaktan başka çaresi yoktur” denildi.

Donanma gemiyi Çarşamba (dün) batırmayı planlamıştı, ancak savcılar, geminin iç astarında kullanılan tonlarca asbest de dahil olmak üzere çevresel tehdidi gerekçe göstererek geminin Brezilya sularında batmasını engellemeye çalıştı. Çarşamba öğleden sonra bir federal yargıç, Donanmanın çevresel riskleri değerlendirdiğini belirterek talebi reddetti. São Paulo’nun tam olarak nerede bırakılacağı ve Brezilya donanmasının onu ne zaman batırmayı planladığı belli değil.

Atık karşıtı kuruluş Basel Action Network’ün yöneticisi Jim Puckett, Time dergisine gemiyi batırmanın ‘ağır ihmal’ olacağını söyledi. Puckett, “Hem tehlikeli hem de değerli maddeler içeren bir gemiden bahsediyoruz. Bunun Brezilya topraklarına getirilmesi ve çevreye duyarlı bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Öylece mahvedemezsin.”

Donanmanın gemiyi terk edip batırma planı, asbestin okyanusa salınması durumunda çevresel etki konusunda endişelenen Brezilya Çevre Bakanlığı tarafından da eleştirildi.

Asbestin kansere ve akciğer hastalığına neden olduğu anlaşıldıktan sonra dünyanın birçok yerinde kullanımı yasaklanmıştır. (HABER MERKEZİ)

sehitkamilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu