Haber

İsrail Parlamentosu terör yanlısı içeriğin izlenmesini yasaklayan yasa tasarısını kabul etti

İsrail Parlamentosu, “terörizm yanlısı” olarak tanımladığı çevrimiçi içeriğin görüntülenmesini yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti.

İsrail medyasına göre, ülkede “terör yanlısı” sayılan içeriklerin “sistematik olarak tüketilmesini” yasaklayan yasa tasarısı İsrail Parlamentosu’ndan geçti.

Söz konusu yasa, içeriğin tüketilme şekli, kişinin kendisini İsrail’in terör örgütü olarak kabul ettiği örgütlerle (Hamas) özdeşleştirdiğini gösteriyorsa bu tür içeriğin kullanımını yasaklamaktadır.

Kanuna göre kusurlu bulunan kişilerin bir yıl hapis cezasına çarptırılabileceği kaydedildi.

Yasanın, “terör örgütüyle bağlantısı olmayan bir kişinin terör içeriğini izleyerek radikalleşip eyleme geçmesini” ve “yalnız kurt” olarak adlandırılan bireysel saldırıları önlemek amacıyla tasarlandığı iddia edildi.

Kanunun, bu tür içerikleri “rastgele, iyi niyetle veya kamuoyunu bilgilendirmek, terör saldırılarını önlemek veya araştırma amacıyla” izleyen kişileri kapsamadığı belirtildi.

İki yıl süreyle geçerli olacak “geçici tedbir” olarak kabul edilen yasa, bu sürenin sonunda Meclis tarafından yeniden uzatılabilecek.

Yasanın, Gazze’deki aktif Filistin direniş hareketi olan Hamas’ın ya da Hamas’la bağlantılı internet üzerinden yayınladığı görselleri takip eden Filistinlileri hedef alacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu