Ekonomi

EPDK elektrik tavan fiyatını indirdi: Sanayi şirketlerinin faturalarında indirim yapılacak

Investing.com – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) serbest piyasa elektrik tavan fiyatını düşürdü. Kararın ardından önümüzdeki ay sanayi elektriğinde yüzde 12 indirim bekleniyor.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, elektrik tavan fiyatının (mega watt-saat cinsinden) 4.200 TL’den 3.659 TL’ye düşürülmesine karar verdiklerini belirtti. Önder Yılmaz, bu indirimle birlikte özellikle serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketen sanayi kuruluşlarında Şubat ayı itibarıyla elektrik fiyatının yüzde 12 oranında düşmesini beklediklerini söyledi.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, elektrik üretim maliyetleri düştükçe bunun piyasaya olumlu etkisinin devam edeceğini ve çok kısa sürede tüm tüketicilere yansımasının görüleceğini belirtti.

Küresel riskler, savaş ve artan maliyetler nedeniyle elektrik fiyatları 2022’nin ilk yarısında rekor artışlar gösterdi. Sanayi ve imalat tarafında üretime doğrudan yansıyan fiyat artışları, maliyetlerin artmasına neden oluyor. Bu nedenle fiyatlardaki her düşüş üretime ve tüketimin son noktasına olumlu yansıyacaktır.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu